Ponowne uruchomienie połączenia kolejowego z Wrocławia do Gór Sowich

Ponowne uruchomienie połączenia kolejowego z Wrocławia do Gór Sowich

Linia kolejowa nieczynna od 1992 roku, zostaje przywrócona do użytku, co umożliwi turystom atrakcyjne podróże z Wrocławia do Gór Sowich i regionu wałbrzyskiego. Dzięki temu koleją łatwo dotrą tam również mieszkańcy miejscowości takich jak Bystrzyca, Lubachów czy Jugowice.

Na trasie dostępne są już nowe przystanki: Burkatów oraz Jedlina-Zdrój Centrum, a także odnowione perony w Bystrzycy Górnej, Lubachowie, Zagórzu Śląskim, Jugowicach i Jedlinie-Zdroju. Modernizacja obejmowała podniesienie peronów, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów, instalację wiat, ławek oraz energooszczędnego oświetlenia. Osoby mające problemy z poruszaniem się mogą korzystać z ramp. Na chwilę obecną pociągi na trasie między Świdnicą a Jedliną-Zdrojem będą kursować tylko w weekendy oraz dni świąteczne, jednak planowane jest rozszerzenie oferty na cały tydzień.

Odbudowa trasy kolejowej ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju kosztowała około 130 mln złotych netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły prace w ramach projektu „Przebudowa linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój”. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego oraz wykonawstwie przez Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej „DOLKOM” Sp. z o.o.