Tajemnicze zabytki na Dolnym Śląsku

Tajemnicze zabytki na Dolnym Śląsku

Ludwikowice Kłodzkie, położone w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim, to spokojna wieś, która leży nad rzeką Włodzicą, pomiędzy urokliwymi Wzgórzami Włodzickimi i Wyrebińskimi. Pierwsza wzmianka o osadzie na tym terenie pochodzi z 1352 roku, a wieś była znana jako Ludwigsdorf do 1945 roku, kiedy to została włączona do Polski po II wojnie światowej.

Od XIX wieku gospodarka wsi opierała się głównie na górnictwie. Obok kopalni Wencleclaus (obecnie Wacław) powstała osada górnicza Moelke, która dziś nosi nazwę Miłków. W tym czasie w Ludwigsdorfie powstały zakłady przemysłowe i elektrownia. W latach 80. XIX w. wybudowano tu również linię kolejową, co przyczyniło się do rozwoju miasta. W Ludwigsdorfie przez wiele lat mieszkała liczna społeczność żydowska, która była aktywna zarówno pod względem religijnym, jak i politycznym. W 1945 roku w miejscowości żyło jeszcze 466 Żydów.

Michała Archanioła, pozostałości młyna z XIX wieku oraz kościół ewangelicki z lat 20. XX wieku, w którym mieści się Muzeum Gór Sowich. Dodatkowo przez Ludwikowice przebiegają dwa szlaki turystyczne – niebieski, który biegnie wzdłuż Włodzickiej Góry oraz zielony, który prowadzi na Kozie Siodło i Przełęcz Jugowską.