Triumf wrocławskich studentów: Zdobyli pierwsze i trzecie miejsce na międzynarodowym konkursie sond kosmicznych

Triumf wrocławskich studentów: Zdobyli pierwsze i trzecie miejsce na międzynarodowym konkursie sond kosmicznych

W prestiżowym międzynarodowym konkursie sond kosmicznych, uczestnicy z Politechniki Wrocławskiej zdobyli dwa cenne miejsca – I oraz III. Ogólny udział w tym wydarzeniu wzięło 33 drużyny z różnych stron świata. Zespół zwycięski, należący do koła naukowego Aerospace, zdominował rywalizację, zdobywając 99,86% możliwych do uzyskania punktów.

CanSat Competition, bo tak brzmi pełna nazwa zawodów, została zorganizowana w dniach od 6 do 9 czerwca. Miejscem tych emocjonujących zmagania było Monterey, znajdujące się w amerykańskim stanie Wirginia. Przed rozpoczęciem konkurencji, organizatorzy poddali szczegółowej kontroli wszystkie prezentowane sondy, aby upewnić się, że spełniają wymagane kryteria techniczne.

Jak informuje Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej, w finale zawodów wystartowały 33 zespoły z całego świata. Ich głównym zadaniem było skonstruowanie niewielkiej sondy o średnicy nieco ponad 14 cm i długości około 40 cm. Sonda ta była następnie wynoszona na wysokość około 750 metrów za pomocą rakiety, po czym musiała bezpiecznie opaść na ziemię, zbierając przy tym dane telemetryczne i emitując sygnał dźwiękowy podczas lądowania.

Sondy miały za zadanie zmierzyć szereg parametrów podczas lotu, takich jak prędkość czy ciśnienie. Dodatkowo, oceniana była także zdolność sondy do ochrony „pasażera”. Symbolicznym pasażerem byłe kurze jajo, które miało przetrwać start oraz lądowanie, mimo narażenia na przeciążenia do 30 g. Oznaczało to również, że sonda musiała przetrwać cały proces, aby mogła być potencjalnie wykorzystana ponownie.