Wrocław: Coraz więcej paczkomatów na ulicach miasta – czy to problem?

Wrocław: Coraz więcej paczkomatów na ulicach miasta – czy to problem?

W ostatnich latach, możemy zauważyć coraz większą ilość automatów do przechowywania przesyłek kurierskich, nazywanych powszechnie paczkomatami, które pojawiają się na terenie polskich miast. Wrocław nie jest wyjątkiem – na chwilę obecną znajduje się tam ponad tysiąc takich urządzeń. Jednakże z godzeniem lokalizacji paczkomatów z władzami miasta nie jest tak dobrze, jak mogłoby się wydawać – tylko sto z nich posiada oficjalne uzgodnienie. Pozostałe urządzenia zostały umieszczone tam, gdzie właściciele postanowili. Niemniej jednak, mieszkańcy miasta z entuzjazmem korzystają z tych udogodnień, co skutkuje powstawaniem kolejnych paczkomatów.

Rozmowa na ten temat pojawiła się także w Radiu Wrocław, gdzie padło pytanie, czy ta sytuacja nie wymyka się spod kontroli i czy paczkomaty nie zaczynają psuć estetyki miejskich ulic. Dla porównania, obecnie jest około setki takich urządzeń, które mają oficjalnie uzgodnione lokalizacje. Przy współpracy z operatorami staramy się o uzgodnienia z konserwatorem zabytków, nawet na tych terenach, które nie są objęte ochroną konserwatorską.

Władze gminy Wrocław do końca bieżącego roku planują opracować katalog dobrych praktyk. Celem tego działania jest dopasowanie estetyki metalowych skrzynek do charakteru budynków lub ich zazielenienie, aby harmonijnie wkomponowały się w przestrzeń miejska.