Wrocław prowadzi kampanię promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Wrocław prowadzi kampanię promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Możemy być dumni z Wrocławia, miasta, które odznacza się imponującą skutecznością w przeprowadzaniu szczepień przeciwko wirusowi HPV. Administracja miejska nie zamierza spocząć na laurach i mimo wprowadzenia nowego programu rządowego, postanowiła rozpocząć własną akcję społeczną mającą na celu promowanie szczepień.

Przez ostatnie 13 lat, Wrocław prowadził bezpłatne programy szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka. Dzięki temu, prawie 27 tysięcy młodych mieszkańców miasta zostało zaszczepionych. Od 1 czerwca dostępny jest również ogólnokrajowy darmowy program szczepień dla dzieci w wieku 12-13 lat, zarówno chłopców jak i dziewczynek. Chociaż Ministerstwo Zdrowia sfinansowało zakup szczepionek i organizuje proces szczepień, nie prowadzi ono jednak edukacji na temat wirusa HPV.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk podkreśla, że lokalny program był nie tylko o szczepieniach, ale również o edukacji. W ramach programu zorganizowano spotkania edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców, w których uczestniczyło ponad 30 tysięcy rodziców oraz niemal 37 tysięcy uczniów. Dzięki tym działaniom Wrocław może się pochwalić najwyższym poziomem wyszczepialności w kraju, wynoszącym aż 73%. Podobne wskaźniki obserwuje się tylko w takich krajach jak Finlandia, Norwegia, Szwecja czy Wielka Brytania.