Znaczny wzrost spożycia kranówki we Wrocławiu widoczny w ostatnich trzech latach

Znaczny wzrost spożycia kranówki we Wrocławiu widoczny w ostatnich trzech latach

W ostatnim okresie, liczba osób pijących wodę prosto z kranu niemal podwoiła się. Takie wnioski płyną z raportu sporządzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) we Wrocławiu. Według tego dokumentu, woda z kranu jest odpowiednio przetestowana, jej jakość jest wysoka, a regularne jej picie może przyczynić się do znacznych oszczędności.

Jedna osoba regularnie pijąca dwulitrowe butelki wody dziennie generuje aż 104 kilogramy plastiku rocznie. Woda prosto z kranu to nie tylko korzyść dla środowiska naturalnego, ale również sposób na zaoszczędzenie pieniędzy – twierdzi MPWiK we Wrocławiu.

– Zdecydowanie ograniczamy ilość niepotrzebnego plastiku, a dodatkowo mamy okazję zaoszczędzić spore kwoty. Za jeden litr wrocławskiej kranówki płacimy tylko 1 grosz. Jeśli wybieramy ją zamiast butelkowanej, możemy rocznie zaoszczędzić prawie 1400 zł – wyjaśnia Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK we Wrocławiu.

W najnowszym raporcie zauważono, że 45% badanych mieszkańców Wrocławia korzysta na co dzień z wody prosto z kranu. To wzrost o prawie 20 punktów procentowych w porównaniu z danymi sprzed trzech lat, kiedy to ten wybór deklarowało 26,4% ankietowanych.

– Do picia wody z kranu częściej przyznają się osoby starsze, co wiąże się przede wszystkim z oszczędnościami i wygodą – nie ma konieczności noszenia ciężkich butelek. Nie odnotowano jednak różnic ze względu na płeć czy wykształcenie – dodaje Janusz Bujko, jeden z autorów badania.