Muzeum we Wrocławiu – nietypowe znalezisko

Muzeum we Wrocławiu – nietypowe znalezisko

W muzeum we Wrocławiu personel prowadził niezbędne prace inwentaryzacyjne. W figurce sprzed kilkuset lat znaleźli naprawdę interesujący przedmiot, ponieważ była to niewielka karteczka. Figurka powstała mniej więcej w 1770 roku. Wytwórnia stworzyła ją w ramach przedstawienia symbolu religijnego.

Znalezisko z pewnością was zadziwi

Konserwatorzy z muzeum we Wrocławiu zajęli się inwentaryzacją. Figurka wymagała renowacji, dlatego też rozpoczęli odpowiednie prace po zaplanowaniu całego procesu odświeżania ozdoby. Za pomocą delikatnych narzędzi konserwatorzy usunęli kurz i drobne zanieczyszczenia z figurki. Po wyjęciu kawałka waty z konstrukcji konserwatorzy zauważyli, że w środku była niewielka karteczka zwinięta w rulonik. Prawdopodobnie wytwórnia umieściła ją po wyprodukowaniu figurki.

Rozwinęli papierek i odczytali wypisaną na nim wiadomość. Okazało się wówczas, że zostawił ją inny konserwator, który odrestaurował figurkę w 1913 roku. Przede wszystkim jest to bardzo nietypowe wydarzenie. Konserwatorzy zwykle nie zostawiają po sobie śladu. Na karteczce zapisał swoje imię, nazwisko oraz dokładną datę odrestaurowania figurki.