Daszek nad drzwiami – czy warto?

Daszek nad drzwiami – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy wykonać zadaszenie nad drzwiami wejściowymi. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie niewątpliwie jest bardzo praktyczne, wszak wpływa na komfort mieszkania. Oczywiście na tym zalety się nie kończą, bo dodatkowo zwiększa estetyka samego domu czy budynku. Jakie daszki nad drzwi wybrać i o czym pamiętać? Czas na ten temat dowiedzieć się więcej.

Funkcjonalność na miarę oczekiwań, czyli dlaczego warto wybrać daszek nad drzwiami

Pogoda potrafi zaskakiwać i to fakt niezaprzeczalny. Dlatego też niewątpliwą zaletą posiadania zadaszenia nad drzwiami wejściowymi jest to, że zapewnia on ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zarówno przed śniegiem, deszczem, a nawet wiatrem. W razie nagłego załamania pogody bądź też gdy czekacie na taksówkę, możecie schronić się pod daszkiem i nie musicie wracać do domu po parasol. Na tym jednak zalety zadaszenia się nie kończą. Kolejną zaletą jest to, iż daszek dodaje budynkowi stylu. Nawet starszy i nieco mało nowoczesny dom zyskuje dzięki daszkowi nieco polotu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na same walory praktyczne zadaszenia. Otóż w razie dużej ulewy chroni on drzwi zewnętrzne. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości jest zdecydowanie łatwiejsze.


Nowoczesne zadaszenie drzwi z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Rodzaje daszków nad drzwi – pamiętajcie o jakości materiału

Daszki nad drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów. W tym przypadku należy pamiętać, że bardzo ważna jest jakość. Jeżeli szukacie mocnych i wytrzymałych modeli, to doskonale sprawdzą się te wykonane ze stali nierdzewnej, które są odporne na korodowanie. Dodatkowo też nawet połacie śniegu nie stanowią dla nich dużego obciążenia. Jeżeli szukacie materiałów nieco lżejszych, to świetnie sprawdzą się daszki ze szkła. Prezentują się niezwykle elegancko, jednak nie są tak odporne na uszkodzenia. Niewątpliwie należy wybierać te ze szkła hartowanego, które w przypadku pęknięcia nie rozpadnie się na kawałeczki, bo pojawi się na jego powierzchni „drobna pajęczyna”. Zatem uszkodzenie materiału nie będzie zagrażać osobie, która akurat stoi pod daszkiem. Daszki szklane mają jednak wadę, a mianowicie nie chronią przed słońcem. Jeżeli szukacie kompromisu między ciężkimi profilami ze stali, a tymi ze szkła, to można zdecydować się jeszcze na daszki z aluminium, które są lekkie i dobrze się prezentują. Doskonale sprawdzi się także daszek nad drzwi wykonany z poliwęglanu. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale też na promieniowanie UV. Nawet po kilku latach nie żółknie. Nie wymaga przy tym okresowej i regularnej konserwacji. Jeżeli szukacie takich daszków nad drzwi, to ofertę znajdziecie m.in. tutaj https://palram.pl/daszki-nad-drzwi. Dostępne są również daszki drewniane, jednak ich cena jest stosunkowo wysoka, zaś jakość nie jest najwyższa. Trzeba pamiętać, że takie daszki wymagają impregnacji i pod wpływem wilgoci mogą butwieć i pękać.


Zadaszenie drzwi z aluminium i poliwęglanu, fot. Palram.pl

O estetyce daszków na drzwiami słów kilka, czyli styl przez wielkie „S”

Daszek nad drzwi warto dobrać także pod katem estetyki. Niezwykle nowocześnie prezentują się modele wykonane ze szkła. Pasują zarówno do minimalistycznych aranżacji, jak i tych w wersji modern. Jeżeli cenicie industrialny styl i chcecie sprawić, by Wasz dom prezentował się niczym nowojorski loft, to w tym przypadku postawcie na daszki metalowe – stalowe lub aluminiowe. Mają one surowy charakter, a przy tym są bardzo trwałe. Jeżeli szukacie daszków, które będą pasować do Waszego drewnianego domu, to oczywiście możecie postawić na modele wykonane z drewna. Będziecie je konserwować przy okazji impregnacji elewacji. Niezwykle uniwersalne są daszki poliwęglanowe nad drzwi. Można je dopasować do każdej aranżacji, gdyż dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.


Eleganckie zadaszenie tarasu z ozdobną konstrukcją, fot. Palram.pl