Modernizacja Dworca Nadodrze we Wrocławiu: Inwestycje w zabytkowe perły architektury

Modernizacja Dworca Nadodrze we Wrocławiu: Inwestycje w zabytkowe perły architektury

Po Dworcu Głównym we Wrocławiu, Dworzec Nadodrze, będący drugim pod względem ważności dworcem kolejowym w stolicy Dolnego Śląska, stoi przed perspektywą odnowienia. Budynek, którego stan jest obecnie daleki od idealnego, oczekuje na niezbędne prace renowacyjne.

W kwietniu 2022 r., znany na krajowej scenie inwestorskiej DL Invest Group z Katowic przejął zabytkowy kompleks Dworca Kolejowego Wrocław Nadodrze. Firma nabyła obiekt od poprzedniego właściciela, Polregio, za kwotę nieco poniżej 15 milionów złotych.

Mienia kupionego przez DL Invest Group składa się z budynku dworca, datującego się na rok 1868 i wpisanego do rejestru zabytków w 1977 r. Do kompleksu należy również budynek biurowy z wiatą oraz budynek ekspedycji towarowej, które powstały w roku 1921. Możliwości wykorzystania tego miejsca są liczne i otwierają przed nowym właścicielem szeroki wachlarz opcji. Planowane mogą być różnorodne inwestycje, począwszy od małej galerii handlowej, przez hotel, lofty do wynajęcia, lokale gastronomiczne, aż po galerię sztuki czy centrum aktywizacji społecznej. Właściciel ma również możliwość rozbudowy terenu wokół zabytkowego budynku dworca poprzez wznoszenie nowych obiektów, które jednak muszą harmonizować stylem z historycznym charakterem głównego gmachu.