Wrocławski budżet pierwszy raz przekracza 7 miliardów złotych

Wrocławski budżet pierwszy raz przekracza 7 miliardów złotych

Pierwszy raz w historii, planowany budżet Wrocławia na następny rok przekracza 7 miliardów złotych. Mimo iż prognozowane są wyższe dochody miasta, według obecnych szacunków, koniec 2023 roku przyniesie deficyt na poziomie 315 milionów złotych. Władze Wrocławia żywią nadzieję, że zmiana rządu w Polsce może wpłynąć korzystnie na sytuację budżetową samorządu.

Władze Wrocławia planują wydatki rzędu 7,04 miliarda złotych, co stanowi wzrost o około 630 milionów w porównaniu do roku bieżącego. Jednocześnie magistrat spodziewa się większych dochodów niż w tym roku. Planowane przychody to 6,72 miliarda złotych (w tym roku było to 5,59 miliarda złotych). Jeżeli przyszłość potwierdzi te założenia, to rok 2023 zakończy się deficytem wynoszącym 315 milionów złotych.

Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący rady miejskiej wskazuje, że deficyt jest efektem m.in. inflacji oraz reformy podatkowej, zainicjowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Reforma ta obniżyła podatek PIT do 12% i zwolniła z niego całkowicie osoby do 26 roku życia, co znacznie zmniejszyło jedno z kluczowych źródeł dochodów dla samorządów gminnych. Według szacunków magistratu, tylko w tym roku miasto straciło na tej zmianie 871 milionów złotych, a proponowane przez rząd rekompensaty są niewystarczające. – W tym roku rekompensata wyniesie zaledwie 145 milionów złotych, co stanowi mniej niż 20% utraconych funduszy – wyjaśnia Kmiecik.