Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Wrocławia planuje modernizację oświetlenia ulicznego

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Wrocławia planuje modernizację oświetlenia ulicznego

Zgodnie z planem Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) we Wrocławiu, prawie 4 tysiące opraw lamp na ulicach miasta ma zostać wymienionych. Planuje się zastąpienie starych opraw nowymi, wykorzystującymi technologię LED, które gwarantują jaśniejsze i bardziej efektywne energetycznie oświetlenie. Proces ten ma przynieść do budżetu miasta oszczędności na poziomie około 1 miliona złotych rocznie.

Wśród lamperii miejskich, którymi zarządza ZDiUM, jest 8330 sztuk. Z tego tylko 4480 to nowoczesne lampy wyposażone w oprawy LED, pozostałe to lampy z oprawami sodowymi. Roczny koszt energii zużywanej przez te ostatnie wynosi około 2,15 miliona złotych. W przypadku lamp LED ten koszt to jedynie około 985 tysięcy złotych.

Tomasz Staruchowicz, dyrektor ZDiUM, w oficjalnym komunikacie wyraził nadzieję, że dzięki ciągłym oszczędnościom uda się sfinansować zakup kolejnych pakietów lamp LED. Jego długoterminowy cel to całkowite wyeliminowanie sodowych latarni do roku 2029.

Pierwszą partią do wymiany będą 469 opraw, co będzie kosztować nieco ponad 690 tys. zł. Planuje się, że nowe lampy pojawią się na wiosnę na osiedlach Klecina, Krzyki i Partynice.