Jak dobrze zaplanować opiekę nad seniorem?

Jak dobrze zaplanować opiekę nad seniorem?

Kiedy bliskie osoby zaczynają być niesamodzielne, rodzina staje przed sporym dylematem – jaką formę opieki wybrać. Obowiązki zawodowe, życie prywatne, wiele innych zobowiązań- czasami trudno jest to wszystko pogodzić z opieką nad seniorem. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pomocy profesjonalnego opiekuna lub domu opieki. Na czym polegają poszczególne rodzaje wsparcia?

Opieka całodobowa z zamieszkaniem

Całodobowa obecność wykwalifikowanego opiekuna w domu seniora pozwala na przebywanie w znanym, przyjaznym miejscu. Dzięki fachowemu wsparciu starsza osoba ma zapewnioną odpowiednią opiekę. Profesjonalna pomoc polega na podaniu leków, utrzymaniu higieny i czystości w miejscu zamieszkania osoby starszej. Zwykle obejmuje to również pranie, zmianę pościeli, gotowanie, zakupy spożywcze, a także medykamentów, czy artykułów higienicznych. Oprócz tego opiekun dotrzymuje towarzystwa podopiecznemu, a w razie konieczności organizuje wizyty lekarskie.

Opieka godzinowa

Opieka godzinowa to rozwiązanie dla tych, którzy ze względu na różnego rodzaju obowiązki nie mogą przez cały czas zajmować się seniorem. Świadczona jest we wcześniej umówionych godzinach w poszczególne dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu w trakcie pracy członków rodziny senior będzie miał zapewnioną stałe wsparcie w swoim domu. Koszty opieki domowej są w dużej mierze uzależnione od zakresu wykonywania świadczeń. Warto skorzystać z usług profesjonalnych opiekunów, którzy swoje umiejętności i wiedzę mogą poprzeć certyfikatami szkoleniowymi. Osoby z doświadczeniem wiedzą jak pomagać w codziennych obowiązkach, udzielić pierwszej pomocy czy postępować w przypadku pielęgnacji seniorów leżących.

Dom seniora

Opieka domowa czasami nie jest wystarczająca. Pomieszczenia nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, brak windy w starych budynkach czy duża odległość od miasta, w którym mieszczą się specjalistyczne gabinety lekarskie, mogą wszystko utrudniać. Dom spokojnej starości zapewnia całodobową opiekę nad seniorem, a także odpowiednie wyposażenie pokoi. Dzięki wykwalifikowanej kadrze każdy podopieczny ma zapewnione odpowiednie aktywności, dopasowane do swoich możliwości. Gwarancja ciągłości opieki, którą daje dom seniora na Dolnym Śląsku, sprawia, że zarówno starsze osoby, jak i rodzina mogą czuć się bezpiecznie. Nowoczesne miejsca dbają o podopiecznych, zapewniają im stały kontakt z rodziną i odpowiednio zbilansowaną dietę.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych preferencji rodziny i seniora. Koszty opieki mogą być zbliżone. Zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z pomocy, porozmawiaj z bliskim i oswój go z myślą, że ktoś będzie spędzał z nim więcej czasu i świadczył profesjonalne usługi w codziennym funkcjonowaniu.