Kolekcjonerzy z Dolnego Śląska poszukują monet z PRLu

Kolekcjonerzy z Dolnego Śląska poszukują monet z PRLu

W przeszłości, w czasach PRL-u, monety i banknoty były typową formą płatności, ale zniknęły z portfeli po uznaniu ich za bezwartościowy metal lub papier ze względu na nominał. Dziś, po kilkunastu latach, zainteresowanie monetami i papierowymi pieniędzmi z XX wieku wznowiło się, a kolekcjonerzy aktywnie ich poszukują. Przyjrzeliśmy się ofercie z Dolnego Śląska i poznaliśmy aktualne wartości banknotów, monet i szlachetnych kruszców z PRL-u na popularnym portalu OLX.

Rośnie popyt na banknoty i monety z okresu PRL. Jakie konkretnie i w jakich cenach oferują mieszkańcy Dolnego Śląska? Aluminiowa moneta o nominale 1 zł z lat 70. wyceniana jest przez kolekcjonerów na 3 tys. zł, co pokazuje, jak wielką wartość mają te PRL-owskie relikty.

Dla wielu z nas, którzy dorastali w czasach PRL, wspomnienia o dawnej walucie są mgliste. Pamiętamy rosnącą liczbę zer na banknotach, gdy przed reformą walutową rosła inflacja. Dziś nie pamiętamy już obrazów i miejsc związanych z tamtymi pieniędzmi, ponieważ podczas denominacji zostały one zastąpione nowymi, przez co stare straciły na wartości. Ci, którzy nie wymienili swojej starej gotówki na nową walutę, mogli kiedyś tego żałować, ale teraz mają okazję do zysku.
W latach 20-tych XX wieku wznowiło się zainteresowanie i popyt na te stare monety i banknoty, a kolekcjonerzy aktywnie ich poszukują.